Szykując się na wycieczkę do Gdańska i Trójmiasta, warto przybliżyć sobie parę informacji o najważniejszych zabytkach. Jednym z nich niewątpliwie jest Kościół Mariacki, którego budowa rozpoczęła się w 1343 roku i zakończyła ostatecznie dopiero po stu pięćdziesięciu dziewięciu latach.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? To pytanie zdaje sobie wielu turystów odwiedzających Trójmiasto lub cały region Pomorza. W Polsce doskonale znamy gotycka architekturę i często kojarzy się nam ona z potężnymi zamkami krzyżackimi, jednak z pewnością warto zajść do Kościoła Mariackiego, który jest największym ceglanym Kościołem na świecie. Jego ogromna bryła nie tylko góruje nad Głównym Miastem, ale można odnieść wrażenie, że wręcz sprawuje nad nim pieczę. Wielkość całej budowli miała prawdopodobnie dać Krzyżakom do zrozumienia niezależną i silną pozycję Gdańska

Niewątpliwą atrakcją Kościoła Mariackiego jest jego wieża. Jej budowę, a raczej podwyższenie przez wiele lat powstrzymywał konflikt z Zakonem Krzyżackim. W połowie piętnastego wieku po przegranej zakonu, wreszcie udało się skończyć budowę wieży, której wysokość wynosi 78 metrów.

Widok z jej szczytu zapiera dech w piersiach, i nie dlatego, że trzeba się wspiąć po czterystu dziewięciu stopniach. Oprócz panoramy całego Trójmiasta, przy dobrej pogodzie widać znacznie więcej. Można dostrzec Klif Orłowski i Półwysep Helski, a także przyrodniczy kontrast między żuławskimi płaszczyznami i różnorodnością kaszub.