Wyż, mroźna i bezwietrzna pogoda, to idealne warunki dla kumulacji smogu, którego stężenie przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Co roku, zimą, w taką właśnie pogodę, pojawiają się alerty smogowe w większych miastach, szczególnie na południu kraju. Mieszkańcy bez konieczności zasięgnięcia informacji o wynikach badań, doskonale odczuwają po sobie, kiedy jego stężenie zwiększa się. Jakość wdychanego powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Ale co to jest ten smog i co zawiera?

Smog to skumulowane zanieczyszczenia, kurz, spaliny samochodowe, dymy przemysłowe i z pieców w prywatnych domach i inne lotne, zmieszane trucizny cywilizacyjne.

Drobne pyły – wdychanie ich jest szkodliwe dla układu krążenia i oddechowego. Powodują zaburzenia rytmu serca i zwiększoną krzepliwość krwi, które mogą doprowadzić do zakrzepicy i udarów. Potęgują też nasilenie objawów astmy oskrzelowej, kataru siennego, alergii i schorzeń błon śluzowych gardła, nosa i oczu.

Tlenek węgla, tak zwany czad, ma zgubny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ bardzo łatwo łączy się z hemoglobiną w naszej krwi i może doprowadzić do zawału serca, migotania komór i przedsionków i innych poważnych schorzeń.

W smogu występuje też dwutlenek siarki, który uszkadza nasz układ oddechowy. Po wniknięciu do krwi kumuluje się we wszystkich organach wewnętrznych, w mózgu i węzłach chłonnych, zaburzając ich pracę i przyśpieszając rozwój wielu groźnych chorób.