Portal Zumi podał wyniki TOP 10 najlepszych polskich miast na weekend. Pierwsze miejsce zajął Sandomierz – miasto znane milionom telewidzów z serialu „Ojciec Mateusz”. W weekend i nie tylko, jest tam wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia. Świetnie zachowana i wspaniale odrestaurowana starówka, Brama Opatowska, Zamek Kazimierzowski i bazylika katedralna, to tylko przykładowe atrakcje. Leniwie płynąca Wisła i bulwary nadrzeczne zachęcają turystów do spaceru.

Następni laureaci to (w kolejności lokat): Kazimierz Dolny – miejsce dla miłośników historii i zabytków klasy światowej, Zamość – perła renesansu, miasto w którym masz wrażenie, że przeniosłeś się w czasie do minionych wieków, Wałbrzych – śląskie miasto słynne ostatnio dzięki poszukiwaczom „złotemu pociągowi”, a oferujące turystom także zwiedzanie zamku Książ i Starej Kopalni.

Na piątym miejscu znalazł się Białystok i to chyba nie dzięki zabytkom, których tu, poza Pałacem Branickich z prześlicznym ogrodem i budowlami sakralnymi dwóch wyznań, jest niewiele. Atutem tego miasta jest przyroda – bliskość Puszczy Knyszyńskiej wchodzącej w granice miasta, niewielka odległość do Parków Narodowych: Narwiańskiego, Biebrzańskiego i Białowieskiego. W centrum miasta jest ogromny, stary Park Planty i Zwierzyniec. W tym zielonym mieście szczególnie urokliwie jest latem.

Kolejne miejsca zajęły: Łódź z najdłuższym deptakiem w Europie i pałacykami dawnych fabrykantów, Kielce z Aleją Sław i pomnikiem Milesa Davisa, Lublin z potężnym zamkiem na wzgórzu i pięknym Starym Miastem z licznymi zabytkowymi kamieniczkami oraz Poznań – miasto o bogatej historii, z licznymi zabytkami i Ostrowem Tumskim, który koniecznie trzeba zwiedzić.

O dziwo, ostatnie dziesiąte miejsce zajął Kraków – kolebka polskich królów, chyba ze względu na zanieczyszczenie powietrza, które zapewne odstrasza wielu turystów. Atrakcje tego miasta są ogólnie znane Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice – kto nie widział, musi zobaczyć!